AYT Kursları

Lecturer
yonetim
Category
0 Reviews

Course Description

AYT Kursları

Alan yeterlilik sınanı (AYT) Yükseköğretim kurumları sınavının ikinci oturumudur. AYT Oturumuna katılan adaylar puanlarına göre Lisan (4 Yıllık) tercih yapabilmektedirler. AYT üniversite adaylarının kendi alanlarındaki (Eşit ağırlık, Sayısal, Sözel) bilgilerinin ölçüldüğü oturumdur.

AYT Hazırlık Kursu Nasıl Olmalı?

Diğer tüm kurslarda olduğu gibi AYT kursları da sadece konu anlatımları veya test çözümleri ile sınırlı kalmamalıdır. Her öğrenci kendi kapasitesine bağlı olarak bir şekilde konuları kavrayabilir ve soru çözebilir. Ancak önemli olan soruları çözerken kullanılması gereken yöntemlerin uygulanması ve sorularda pratik çözümlere başvurulması ayrıyeten bir eğitim gerektirecektir. Çünkü örgün eğitim hayatında verilen eğitim pratikten çok geneli ve detayı kapsamaktadır. Bu da öğrencinin daha fazla bilgiye boğulması ve soru çözümlerinde bu bilgiler içerisinden çözümü uygulaması demektir. 

AYT Hazırlık kursları da tam olarak burada devreye girmektedir. Kurslarda verilen eğitim tamamen sınava odaklı olduğu için, gereksiz detaylara yer verilmeden pratik çözümlere ve yöntemlere odaklanılır. Soru çözümlerinde pratiklik kazanılması için daha fazla soru ödevleri, deneme sınavları, AYT hazırlık kitapları, AYT hazırlık dergilerigibi materyaller ve yöntemlerle öğrenci sınava hazır hale getirilir.

AYT Kurslarında eğitim veren uzman branş öğretmenleri pratik yöntemler ve sınav odaklı eğitim hakkında daha tecrübeli olduklarından dolayı öğrencilerin bu pratik yöntemleri daha hızlı öğrenmesini, eksik bilgilerini gidermelerini ve sadece sınav odaklı soru çözümlerine odaklanmalarını sağlamaktadırlar.

Bununla birlikte AYT kurslarının artılarından bir tanesi de öğrencilerin dersler dışında gelişen psikolojik süreçlerinin de var olması ve bu sorunlarla ilgili rehberlik öğretmenleri aracılığı ile öğrencilerin, kaygı ve stres gibi olumsuz duygulardan kurtulmalarına destek olmaktır. Bu kaygılardan en sık karşılaşılanları, sorulara doğru cevap veremeyeceği duygusu, sınav süresinin yetişmeyeceği hissi gibi büyük sorun yaratacak durumlardır.

Sınav için ciddi sorunlara neden olabilecek bu durumların ana nedeni öğrencinin sınav açısından büyük bir baskı altında olmasıdır. Fakat AYT kursu rehber öğretmenleri tarafından öğrenciye verilecek telkinler ve psikolojik yöntemlerle uygulanacak destek sayesinde öğrenciler bu durumun üstesinden gelebilmektedirler.

AYT Hazırlık Kursunun Avantajları

AYT Hazırlık kursunun en bariz faydaları arasında, öğrencinin ruhsal olarak sınava hazırlanma sürecinde profesyonel destek alabilmesidir.

 AYT Hazırlık seti, AYT soru kitapları, AYT Hazırlık kitapları gibi materyallerle öğrenci sınav sürecinde kontrollü ve sınava odaklı eğitim almaktadır.

Sınav için en gerekli çalışma yöntemi olan düzenli soru çözümleri, AYT kursunda bir gereklilik olduğu için öğrenci sistematik bir çalışma içerisinde olacak ve bu şekilde hatalarını giderebilecektir.

Aynı zamanda çalışma yöntemleri sayesinde öğrendiği konuları daha iyi kavrayarak akılda kalıcılığını da arttırmış olacaklardır.

AYT Kursunda tüm konuların uzman ve deneyimli öğretmenleri öğrencinin ihtiyaçlarına yönelik olarak eğitim verebilmektedir. 

Herhangi bir konuda diğer öğrencilerden geri kalanlar için AYT kurslarında özel ders imkanı da sunulmaktadır. Bu şekilde öğrenci sınav sürecine daha hızlı adapte olabilmektedir.

YKS Sınavları İçin Kurs Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

AYT Kursu için branş öğretmenlerinin minimum 3 yıllık deneyimi olması ve elbette ki mezun oldukları fakülte önem arz etmektedir. 

Öğrencinin diğer öğrencilere göre geri kaldığı konularda grup dersler dışında özel ders uygulaması olup olmaması önemlidir.

Kurs kriterlerinde grup ders ve özel dersler dışında öğrencilerin kendiliğinden çalışabileceği etüt zamanları olup olmaması da önemlidir. Etüt zamanlarında öğrenci gün içerisinde aldığı eğitimi pekiştirecektir.

Öğrencilerin takıldıkları konular ve çözmekte zorlandıkları soru kalıpları ile ilgili özel çalışmalar yapılıp yapılmadığını da bilmelisiniz.

Sınıf kapasitesi ne kadar fazla ise öğretmenin öğrencilere ayıracağı zaman da o kadar fazla olacaktır. Daha homojen bir eğitim için sınıf mevcutlarının kaç kişiden oluştuğu önemlidir.

Öğrenciler için sınav zamanı, ders çalışma teknikleri gibi durumlar için rehberlik hizmetlerinin olması, öğrencinin kendini geliştirmesi açısından önemlidir.

AYT Kursu mu? Özel Ders mi?

AYT Hazırlık kursları seçilecek bölümde tüm dersleri içerecek ve bu şekilde tek bir ders yerine tüm derslerin konu anlatımları, soru çözümleri, deneme sınavları gibi materyalleri ve hizmetleri içerecektir. AYT Kursu aynı zamanda öğrencinin daha planlı çalışmasını sağlarken sınıf ortamını deneyimlemesini, deneme sınavı zamanlarında gerçeğe yakın ortamda sınav tecrübesi yaşamasını sağlar.

Aynı zamanda AYT kurslarında eksikliğiniz olduğunu düşündüğünüz konularda kurs öğretmenleri tarafından özel ders alarak eksikliklerin giderilmesi sağlanacağı için özel ders formatını da görmüş olursunuz.

 

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “AYT Kursları”