Lise Okula Yardımcı Kurslar

Öğrenciler için yapılabilecek en iyi kariyer iyi bir üniversitede iyi bir bölüme girmektir. Bu bağlamda Lise okula yardımcı kurslar veya TYT AYT hazırlık kursları profesyonel eğitim alınabilecek ve okul müfredatından farklı olarak pratiklik, hız, zaman tasarrufu, konu pekiştirme gibi birçok ekstraya sahip olacaktır. 

Lise Okula Yardımcı Kurslar: Avantajları

Lise 9. Sınıf okula yardımcı kursları Ortaokulda eğitimin temellerini almış öğrenciler için yeni müfredatı, konuları kavramada önemli olacaktır. Özellikle TYT sınavında 9. Ve 10. Sınıf müfredatından sorular çıkacağını düşünürsek, 9. Sınıfın temel olduğunu anlayabiliriz. 

Bundan dolayı da öğrencinin lise müfredatında göremeyeceği pratik çözümler, soru kalıplarını öğrenme, konu pekiştirme gibi sınava yönelik çalışmaları okula yardımcı kurslar aracılığı ile görmesi gerekir.

Aynı şekilde 10. Sınıf öğrencilerinin de Lise müfredatına ek olarak daha hızlı odaklanma, pratiklik, zaman tasarrufu gibi kavramları uygulayabilir olması gerekir. Bu aynı zamanda okul sınavlarında notlarını yükseltmesini sağlarken TYT sınavı için de temeli sağlam bir şekilde atmasını sağlayacaktır.

Sınıflar, Lise müfredatı ile AYT sınavının temellerini de atmış olacakları için YKS’na yaklaştıkları bu süre içerisinde Lise okula yardımcı kursu alarak birçok adayı da geride bırakacaklardır.

Öğrenciler 12. Sınıfa geçtiklerinde artık son senelerinde olduğundan yoğun bir şekilde YKS’na hazırlanırlar. Okula yardımcı kurslar ve YKS kursları öğrencilerin tam anlamıyla YKS’na odaklı çalışmalarını sağlarlar. 

Lise okula yardımcı kurslar rehberlik hizmetleri ile öğrencilerin zamanı tasarruflu kullanmaları, sınav kaygılarına karşı neler yapmaları gerektikleri, programlı çalışmanın ilkeleri gibi sınav için gerekli bilgileri aktarırlar. 

Öğrencilere kursta yapılacak deneme sınavları ile öğrencilerin eksiklikleri tespit edilir. Eksik konular gözden geçirilir, konu ile ilgili testler çözümlenir. Öğrenci seviyelerinin bu şekilde gözlem altında olması, seviye takibi yapılmayanlara göre daha başarılı sonuçlar getirir.

Lise Okula Yardımcı Kurslar ile Çalışma Alışkanlığı Prensibi

Liseler için yardımcı kurslar, öğrenciler için sadece bilginin öğretilmesini amaçlamaz. Lise yardımcı kurslarının asıl amacı, normal lise müfredatının dışında öğrenciye pratiklik, zaman kontrolü ve çalışma prensibi aşılamak olmalıdır. 

Her öğrenci verilen konuları ezberleyebilir veya öğrenebilir, burada önemli olan bilginin kalıcı olabilmesi ve kullanılması gereken yerde açığa çıkarılabilmesidir. Bu özellik normal müfredatla mümkün olmayacağı için profesyonel olarak hizmet veren özel kurslardan destek alınması gerekebilir. Kurslar öğrenciye zaman yönetimi, disiplinli bir şekilde konu çalışmaları ve akabinde testler ve deneme sınavları ile konuları özümseme imkanı sunar.

Bunun dışında kurslarda bulunan rehberlik hizmeti ile öğrenci ders yönetimi ile ilgili soru ve sorunlarının yanıtlarını daha profesyonel bir şekilde alabilir ve çalışma sistemini düzenleyebilir.

Lise Yardımcı Kursları ile Motivasyon Kazanma

Her öğrenci eğitim öğretim hayatında motivasyon eksikliği hisseder. Özellikle liseye başlandığı günden itibaren öğrenciler üniversite sınavına hazırlanmak zorunda kaldıkları için hem aileden hem çevreden gelen baskı ile birçok kaygı geliştirebilirler. Bu kaygılar zamanla ders çalışma, soru çözme rutinlerini ve bununla beraber notlarını etkileyebilir. 

Öğrenci üzerinde kurulan baskı aileler tarafından dile getirilmese de bir şekilde bu öğrenciye yansıtılır ve bu da öğrencinin performansında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı öğrenciyi üniversiteye hazırlarken moral ve motivasyonunu da yüksek tutmak elzemdir. 

Lise okula yardımcı kurslar kapsamında verilen rehberlik hizmetleri ile her öğrenci farklı bir birey olarak değerlendirilir. Öğrencilerin ders çalışma rutininden sınav kaygısına kadar ortaya çıkacak birçok sorun için psikolojik destek verilmektedir. Bunun yanında öğrenciye nasıl daha verimli ders çalışılabilir, ders çalışma rutininde zamanı nasıl daha etkili kullanabilir gibi bilgiler de verilerek sistematik çalışma ilkesi kazandırılabilir.

Lise Okula Yardımcı Kurs Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Etüt İmkanı

Öğrenciler zaman zaman konularda eksiklik yaşayabilirler. Konu eksikliğini gidermek için en iyi çözüm etüt imkanıdır. Yapılacak etütler sayesinde öğrenci konulardaki eksikliklerini branş öğretmenlerinin de desteği ile gidererek testler ile pekiştirebilirler.

Temin Edilecek Kaynaklar ve öneriler

Kursa kayıt olurken öğrencinin ya da velinin ilk sorması gerekenlerden birisi verilecek olan kaynak kitaplar olmalıdır. Bunun haricinde kurs süresince verilecek olan testler ve deneme sınavları ile ilgili bilgi alınması gerekir. Kurs branş öğretmenlerinin hangi kaynakların daha iyi olduğunu bilmesi ve öğrenciyi yönlendirebilmesi gerekir.

Ne Sıklıkla Deneme Sınavı Yapılıyor?

Kurs seçiminde elzem olan konulardan bir tanesi de deneme sınavlarıdır. Kayıt sırasında, kurs süresi boyunca kaç adet deneme sınavı olacağını, bu sınavların hangi yayın evine ait olduğu sorulmalı ve bu deneme sınavlarının kurs süresince yapılıp yapılmadığının takibi de yapılmalıdır.

Bunların dışında aşağıdaki konular üzerinde durmakta fayda vardır.

  • Öğrencilere bireysel olarak ne kadar ilgi gösteriliyor?
  • Sınıflarda kaç öğrenci eğitim görüyor?
  • Kurs konumu eve ya da okula ne kadar uzaklıkta?
  • Öğrencilere rehberlik hizmeti veriliyor mu?
  • Sınav zamanında tercih konusunda destek veriliyor mu?
  • Eğitmenler ne kadar tecrübeli ve mezun oldukları üniversiteler neler?
  • Kurs ile ilgili internet üzerinden diğer öğrencilerin yorumları