TYT AYT Hazırlık kursu üniversite sınavı öncesi öğrenci adaylarının üniversite sınavına giriş aşamasına kadar ki zamanda alacakları kapsamlı ve profesyonel öğrenim sürecidir. Üniversiteye giriş sınavı kursları sınıfların yoğunluğu, öğrenciye sunulan materyaller gibi birçok etmene bağlı olarak değişebilir. TYT AYT kurslarında sayısal, sözel, eşit ağırlık bölümlerinin eğitimleri ayrı ayrı sınıflara ayrılarak sunulur.

Kurslara başlamadan önce genellikle seviye tespit sınavları yapılarak öğrencilerin eşit eğitim alması sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu sınavla öğrencilerin eksik olduğu dersler veya konulara ilgili kurs öğretmenleri tarafından daha fazla zaman ayırarak açığın kapatılması sağlanır.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Öğrencilerin üniversiteye girmek için gireceği iki aşamadan oluşan yüksek öğretim sınavlarının ilk aşamasına Temel Yeterlilik Sınavı denilmektedir. Bu sınav öğrencilerin temel bilgilerinin ölçüldüğü baraj testidir. 

Temel yeterlilik testi Yükseköğretim Kurumları Sınavına giren öğrencilerin puanlarının %40’ını sağlar. Temel yeterlilik sınavı müfredatı 9. Ve 10. Sınıf müfredatını baz alır. Sınavda ne kadar fazla bölüme katılır ve soru cevaplarsanız o kadar iyidir. Yine de öğrencinin sorumlu olduğu bölümler öncelik gerektirir. TYT tüm öğrencilerin girmesi gereken sınav aşamasıdır.

Alan Yeterlilik Testi (AYT)

Alan yeterlilik testi sınavı adından da anlaşılacağı gibi öğrencilerinin kendi alanlarında / bölümlerindeki yeterliliklerini ölçmesini sağlayan sınavdır. Bu alanlar tabi ki sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarıdır. Bu alanlar öğrenciler tarafından, Lise 11. Sınıfta seçilmektedir. Alan yeterlilik testi, yüksek öğretim kurumları sınavının ikinci aşamasını oluşturur. 

AYT sınavında öğrenciler tüm lise müfredatından sorumludur ve bu sınav daha çok bilgiye ve ezbere dayalı sorulardan oluşmaktadır.

TYT AYT Hazırlık Kursları Ders Programları Nelerdir?

TYT kursları, temel yeterlilik sınavına girecek olan öğrencilerin bölümlerine göre dersleri içermektedir. Buna göre. Eşit ağırlık bölümünden tercih yapacak öğrenciler için: Türkçe, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya Biyoloji ders alanlarına yönelik dersleri içerir. 

Ayrıca bu dersler için, soru ve konu anlatımlı TYT AYT sınavları için özel olarak hazırlanmış TYT hazırlık kitapları, TYT hazırlık seti, AYT testleri, TYT soru kitapları ve diğer materyalleri içermektedir. Ayrıca bu derslere yönelik konu anlatımları ve soru çözümleri detaylı ve pratik yöntemlerle TYT AYT kurslarında verilmektedir.  Ayrıca TYT veya AYT hazırlık kursu alan öğrenciler deneme sınavları ile aldıkları eğitimi ve bilgilerini de ölçebilmektedir.

TYT – AYT Hazırlık Kursunun Avantajları

TYT Hazırlık kursu veya AYT hazırlık kursları bireysel çalışmalara göre birçok avantaja sahiptir. Öncelikle uzman bir kadro tarafından hem eğitim anlamında hem de danışmanlık anlamında sürekli destek alabilirsiniz. Öğrenci eksik olduğu konularda alanlarında uzman öğretmenler tarafından eğitim alır.

Öğrencinin sınavla ilgili tedirginlikleri veya sınav anında yaşadığı psikolojik sorunlar varsa bunları danışman öğretmenle konuşarak yaşadığı problemin üstesinden nasıl geleceğini öğrenebilir.

Her ders için kurs tarafından düzenli olarak verilen testleri çözerek soru kalıplarına aşina olacaklardır hem de konuları pekiştirmiş olacaklardır. Aynı zamanda düzenli olarak test çözmek, öğrencinin genellikle yaptığı hataları daha iyi görmesini sağlayacaktır. TYT ve AYT Sınavı ortamına uygun olarak düzenli bir şekilde yapılan deneme sınavları ile öğrencilerin sınav ortamına ve sürecine alışmaları sağlanmaktadır.

Sınav sürecini zamansan olarak nasıl yönetebileceklerine dair rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenleri tarafından öğrenciler sürekli olarak bilgilendirilir ve yönlendirilir.

Online Canlı Ders Anlatımlarının Faydaları

Özellikle pandemi süreci ile birlikte yaygınlaşan online kurslar, pandemi sürecinde görülen faydaları ile birlikte süreçten sonra da birçok TYT AYT kurs eğitimlerine dahil edilmiştir. Günümüzde eğitim veren özel kurumlar öğrencilerin uzaktan eğitim ile eksikliklerini giderebilmesi, kurs dışında da anlık olarak konu anlatımlarına ve test çözümlerine erişebilmeleri adına faydalı bulunmaktadır.

Dershanede birebir alacağınız eğitim ile canlı kurs veya online ders almak elbette ki kıyaslanamaz. Fakat online kurs içerikleri dershanede verilen TYT AYT kursları için destekleyici ve pekiştirici olarak düşünülebilir. Onlline kurs içerikleri eğitim kurumunun vizyonuna bağlı olarak değişebilir. Bunlar az öğrenci sayısı ile konu anlatımlarını kapsayabilirken, soru çözümlerine yönelikte olabilir.

Anlık Online Canlı Kurs

Dershane ortamına yakın olarak düşünebileceğiniz anlık canlı dersler, konu anlatımları, soru cevaplar, test çözümleri gibi eğitim öğretim aşamalarını karşılayabilmektedir. Online kurs içerikleri lise müfredatından kalan eksikliklerin giderilmesini sağlarken, soru kalıpları, soru cevap yöntemleri, modern çözüm teknikleri gibi sınava odaklı eğitimi fiziksel sınıf performansında sunabilmektedir.

TYT AYT kurslarında, öncelikle öğrencilerin seviyeleri tespit edilir ve dershane ortamında olduğu gibi eksikliklere yönelik sınıflar ve özel imkanlar sunulabilir. Bu ayrıcalıklar tabi ki kurum ve eğitmenlere göre değişiklik gösterecektir